editörlük

Paul Auster, Orhan Pamuk, Stieg Larsson, E.L. James… Dünyaca ünlü bu yazarların ortak noktası, yazdıklarını okur önüne çıkarmadan önce iyi bir editöre okutmaları. Okutmakla kalmayıp, sözcük seçiminden cümle kuruluşuna, olay örgüsünden karakter geliştirmeye dek pek çok konuda teknik danışmanlık almaları. Bunda utanacak bir şey yok! Bir yazar, istediği kadar usta olsun, yarattığı kitaba uzaktan, profesyonel bir bakışla bakmayı beceremeyebilir. Bunu yapabilecek bir editöre gereksinimi vardır – güvenebileceği, kitabın ve yazarının iyiliğini isteyen, ne dediğini bilen, konusunda deneyimli bir editöre…

g yayın grubu, ister onuncu çoksatarını yazmış, isterse ilk romanını yeni tamamlamış olsun, tüm yazarlara profesyonel anlamda editörlük hizmetleri sunmaktan gurur duyuyor.

Bununla yetinmiyoruz – kitabınızla ilgili tüm gereksinimleriniz konusunda, deneyimli kadromuz size yardımcı oluyor – tıpkı bir koç ve bir doktor gibi…

 

izin verin, ben doktorum!

İlk kez mektuptan uzun bir metin yazmış yazar adayı da, beş roman yayımlamış deneyimli yazar da, yapıtlarını yayımlamadan önce bu işi bilen birinden fikir alma ihtiyacını duyar: kendi göremedikleri hataları, eksiklikleri, tutarsızlıkları birisinin bulup çıkarmasını, dahası, bunları düzeltmesini ya da en azından nasıl düzeltilebileceği konusunda onlara yol göstermesini isterler.
g yayın grubu, bu konuda en temel editörlük hizmetlerinden en ilerilerine kadar, geniş bir yelpazede yazarlara yardımcı oluyor.

metin değerlendirmesi
Değerlendirme hizmeti, yazarın elindeki metnin yayımlanmaya hazır olup olmadığını, bunun için gerekli koşulları yerine getirip getirmediğini saptıyor. Metin Değerlendiricisi, yazarlara yalnızca metinleriyle ilgili genel bir değerlendirme sunmakla kalmıyor, düzeltilmesi gereken kalemleri sıralıyor ve bunun için genel yönlendirmeler yapıyor. Bu değerlendirmenin sonuçlarını dilediğiniz gibi kullanmakta özgürsünüz – isterseniz değişiklikleri kendiniz yaparsınız, isterseniz bünyemizdeki seçkin yayıncılık profesyonellerinin hizmetlerinden yararlanırsınız – seçim sizin! Son söz her zaman yazarın!
Metin Değerlendirmesi almış yazarlar, değerlendirmedeki önerilere uygun olarak, aşağıdaki editörlük hizmetlerinden yararlanabiliyor:

temel editörlük hizmetleri
metin editörlüğü: Deneyimli bir editör, yazım, dilbilgisi, noktalama ve söz dizimi hatalarını düzeltiyor. Buna ek olarak çapraz göndermeleri kontrol ediyor ve biçem konusunda yaygın kabul görmüş standartları uyguluyor.
satır editörlüğü: Bazı metinlerin üstünde, diğerlerinden daha fazla çalışmak gerekiyor. Ağır bir metin editörlüğü gerektiren durumlarda, editör metni satır satır elden geçirip tüm yazım, dilbilgisi, noktalama ve söz dizimi hatalarını düzeltiyor; cümle kuruluşları ve sözcük seçimi konusunda öneriler getiriyor; metnin genel okunabilirliğini arttırıcı hafif yapısal değişiklikler öneriyor.

ileri editörlük hizmetleri
geliştirici editörlük: Editör, satır editörünün çalışmalarına ek olarak, içeriğin doğruluğunu ve tutarlılığını kontrol ediyor, metnin dilini ve cümle yapılarını daha derin bir şekilde ele alıyor. öykü ve roman yazarlarına; olay örgüsü, karakter gelişimi, arkaplan ayrıntıları, diyalogların sahiciliği ve amaca uygunluğu, gerilim ve şaşırtmaca unsurlarının kullanımı, ironi ve simge öğelerinden yararlanma konularında ayrıntılı çizelgeler çıkarıyor.
Editör metni paragraf, bölüm ve kitap düzeylerinde değerlendirdikten sonra, yapılmasını gerekli gördüğü düzeltileri yazara iletiyor. Yazar bu değişiklikleri kendisi yapabileceği gibi, bir Kitap Doktoru’nun hizmetlerinden yararlanmayı da seçebiliyor. Bu durumda yazara, kitap doktorluğu için de bir maliyet çıkarılıyor.
kitap doktorluğu: Yazarın onayını aldıktan sonra, kitap doktoru, geliştirici editörün öngördüğü bütün değişiklikleri metnin üstünde kendisi gerçekleştiriyor. Metni türüne, janrına ve okuyucu kitlesine göre değerlendirip gerekli değişiklikleri yazarın onayıyla yapıyor. Yeniden yazım süreci tamamlandığında, ayrıca ücret alınmadan metin editörlüğü yapılıyor.